You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH

Mata Pelajaran Sejarah


Tahun 5 Avvai
Bilangan Murid / 32 orang
Tarikh / Hari 6 September 2018 / Khamis
Masa 8.00 – 9.00 pagi
Tajuk Tajuk 9: IDENTITI NEGARA KITA
Pengetahuan Sedia Murid telah mengetahui lagu kebangsaan Malaysia
Ada
Standard Kandungan:
Fokus
9.3 Lagu Kebangsaan

Standard Pembelajaran:
9.3.1 : Menyatakan nama lagu kebangsaan Malaysia.
9.2.3 : Menyatakan sejarah penciptaan lagu kebangsaan
Malaysia.

K 9.3.6. Menyatakan peranaan lagu kebangsaan dalam


membentuk jati diri.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


Pembelajaran i. menyebut nama lagu kebangsaan.
ii. menjelaskan sejarah penciptaan lagu kebangsaan.
iii. menjelaskan 2 kepentingan lagu kebangsaan sebagai
pembinaan jati diri.
EMK KPS - Imaginasi dan empati
Nilai Murni - Patriotisme
Dimensi Kewarganegaraan – Perasaan kekitaan
ENT - Kreatif dan inovatif

Penerapan Nilai Kerjasama, cinta akan negara, bertanggungjawab

Sumber/Bahan Bantu Komputer, Lagu, Kad Warna, Lembaran kerja


Mengajar
Penilaian Pengajaran TP1 : Murid mengetahui lagu kebangsaan sebagai pembinaan
dan Pembelajaran jati diri.
DSKP TP2 : Murid memahami lagu kebangsaan sebagai pembinaan
jati diri.
TP3 : Murid boleh menerangkan lagu kebangsaan sebagai
1
pembinaan jati diri.
TP4 : Murid boleh menguasai maklumat tentang lagu
kebangsaan.

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Fasa/Masa Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Set Induksi 1.Murid akan ditayangkan video ”World Cup
2014” yang pemainnya menyanyi lagu
(5 minit) kebangsaan. BBM:

2.Murid bersoal jawab dengan guru tentang Video


video tersebut. Kemahiran Berfikir :
Contoh: Menjana Idea
-Murid-murid, apakah yang anda perhatikan KBAT
dalam video tersebut?
Kaedah :
- Kenapa pemain-pemain itu menyanyi lagu Soal Jawab
kebangsaan mereka sebelum memulakan
acara?

3.Guru mengaitkan video tersebut dengan


tajuk pelajaran hari ini.

Langkah 1 1. Murid akan dibekalkan satu Jigsaw BBM :


Puzzle dalam talian yang Jigsaw Puzzle
(10 minit)
mengandungi gambar perkataan
Negaraku dan liriknya. KPS :

2. Guru akan memilih beberapa orang Imaginasi


murid untuk datang ke hadapan dan
menyiapkan puzzle tersebut melalui Teknik :
aplikasi ”Decide Wheel”. Berpusatkan murid
Nilai : Bertoleransi
3. Murid perlu menganalisis perkataan
yang terdapat dalam puzzle tersebut
dan mengaitkan dengan nama lagu
kebangsaan Malaysia.

Langkah 2 1. Guru akan menayangkan sebuah BBM : Video, Skrip


video yang berkaitan dengan asal

2
(15 minit) usul lagu kebangsaan. Kaedah : Penerangan,
Lakonan
2. Guru akan memberikan
penerangan ringkas tentang video
Teknik : Simulasi
tersebut.

3. Murid akan disediakan skrip oleh Nilai : Bekerjasama


guru untuk melakonkan peristiwa
penciptaan lagu kebangsaan.

4. Guru akan memilih murid bagi


melakonkan situasi tersebut
secara rawak.

5. Murid akan ditanya soalan


berkaitan dengan kronologi
peristiwa penciptaan lagu
kebangsaan.

Langkah 3 1. Murid akan dibahagikan kepada BBM :


beberapa kumpulan. Kertas Sebak
(20 minit)
2. Setiap kumpulan, perlu berbincang i-Think (Peta Alir)
dan menulis kronologi peristiwa
penciptaan lagu kebangsaan dalam
bentuk peta i-Think atas kertas sebak
yang disedikan oleh guru.
3. Guru akan menjalankan aktiviti KB :
Gallery Walk iaitu setiap kumpulan
Kemahiran berfikir aras
perlu memilih seorang wakil kumpulan tinggi
untuk membentangkan hasil kerja
Menjana Idea
mereka.
4. Ahli kumpulan yang lain, perlu Kaedah :

beredar dari satu kumpulan ke Koperatif


kumpulan yang lain secara bergilir-
Teknik :
gilir untuk melihat hasil kerja mereka.
Gallery Walk
5. Mereka juga perlu menulis komen
atau isi yang ditinggal.
Penutup 1. Guru akan menguji pemahaman murid Kaedah :
(10 minit) tentang topik hari ini melalui quiz ”The Ballon Pengukuhan

3
Game”.
2. Murid diminta untuk merumuskan hasil
pembelajaran hari ini.
3. Murid akan dibekalkan lembaran kerja
sebagai kerja rumah.

You might also like