Professional Documents
Culture Documents
Cell No : 0341-7549889
Quantity Notes By Engineer Saqib Imran
1 Meter = 1000 mm 1 cm = 10 mm
Cell No : 0341-7549889
Quantity Notes By Engineer Saqib Imran
10 mm = 1 cm 1 kg = 9.81 Newton
10 liter = 1 Decaliter
10 Decaliter = 1 Hectoleter
10 Hectoliter = 1 Kiloliter
Cell No : 0341-7549889
Quantity Notes By Engineer Saqib Imran
RATE ANALYSIS
I. No of bricks in 1 Cft = 13.5 or 14.2
II. No of bricks in 1 cum = 500 bricks
III. Volume of 1 brick in Foot system = 0.0703 Cft
IV. Volume of one brick in meter system = 0.002 Cum
V. Dry mortar used in masonary work = 30 %
VI. Wet mortar convert to dry mortar then multiplying with 1.27
VII. Wet concrete convert to dry multiply with 1.54
VIII. Volume of 1 cement bag = 1.25 Cft
IX. Volume of one cement bag = 0.035 Cum
X. Weight of steel in 1 Cft = 490 Lbs
XI. Weight of steel in 1 Cum = 7850 kg
XII. Volume of block = 0.3075
Cell No : 0341-7549889
Quantity Notes By Engineer Saqib Imran
1: Bricks
Quantity Of Bricks = 1805 Cft
2: Cement
Dry Mortar Used In Masonary = 30 %
Sum Of Ratio = 1 + 4 = 5
3: Sand
4/5 x 541.5 = 433.2 Cft
Abstract Of Cost
Bricks brick 1 trip = 12’000 Rs
Cell No : 0341-7549889
Quantity Notes By Engineer Saqib Imran
Sum of ratio: 1 + 2 + 4 = 7
Sum of Ratio = 1 + 2 + 4 = 7
Cell No : 0341-7549889
Quantity Notes By Engineer Saqib Imran
Meter System
Qs: Determine The Quantities Of Various Materials Used In 81 Cum Brick Work In
Cement Mortar 1:5.
Sol: Quantity Of Brick = 81 Cum Mortar Mixing Ratio = 1:5
_________________________________$_______________________________*
Blocks
Qs: Determine the Quantity of Various materials used in 113 cft block work in
Cement mortar 1:4.
Sol: Quantity of blocks = 113 Cft Mortar Mixing Ratio = 1:4
Blocks: Volume of one block = 0.3075 Cft
N of Blocks in 113 Cft + 113/0.3075 = 368 Blocks
Quantity of Mortar = 113 x 30/100 = 33.9 Cft Sum Of Ratio = 1 + 4 = 5
Cement: 1/5 x 33.9 = 6.78 Cft One bag = 1.25 Cft 6.78/1.25 = 5.24 Bags
Sand: 4/5 x 33.9 = 27.12 Cft
______________________$____________________________________*
Concrete Work
Cell No : 0341-7549889
Quantity Notes By Engineer Saqib Imran
Floor
Qs: Prepare Analysis of Rates For a Cocrete Floor Consisting Following Structure.
4 inch Base course of brick ballast 2 inch down size
1 inch under layer of cement concrete Ratio 1:3:6
1.5 inch Topping of Cement concrete 1:2:4
Sol: Brick Ballast = 100 x 0.33 = 33.33 Cft
Under Layer = 1:3:6 1 inch = 1/12 = 0.08 ft.
Qty of under layer = 100 x 0.08 = 8 Cft
Dry Qty of concrete = 8 x 1.54 = 12.32 Cft
Sum of Ratio; 1 + 3 + 6 = 10
Cement: 1/10 x 12.32 = 1.232 Cft Convert to Bag
1 Bag = 1.25 Cft 1.232/1.25 = 0.98 Bags
Sand: 3/10 x 12.32 = 3.09 Cft
Bajjri: 6/10 x 12.32 = 7.39 Cft
Topping: P.c.c = 1:2:4 Thickness = 1.5 inch = 1.5/12 = 0.125 Ft
Qty of Topping = 100 x 0.125 = 12.5 Cft
Dry Qty Of P.c.c = 12.5 x 1.54 = 19.25 Cft
Cell No : 0341-7549889
Quantity Notes By Engineer Saqib Imran
Sum of Ratio = 1 + 2 + 4 = 7
Cement: 1/7 x 19.25 = 2.75 Cft Convert to Bags
1 bag = 1.25 Cft 2.75/1.25 = 2.2 Bags
Sand: 2/7 x 19.25 = 5.5 Cft
Bajjri: 4/7 x 19.25 = 11 Cft
Adding The Cft Of Topping And Sub Grade
Cement + Cement: 0.98 + 2.2 = 3.18 bags
Sand + Sand: 3.09 + 5.5 = 8.59 Cft
Bajjri + Bajjri: 7.39 + 11 = 18.39 Cft
Slab
Qs: Length of the slab = 10 Ft Width of the Slab = 9 Ft
Sum Of Ratio: 1 + 2 + 4 = 7
Change it To Kilogram
330.75/2.204 = 150.06 Kg
Plaster
Qs: Prepare Analysis Of Rates For 1 inch Thick Plaster 100 Sft Long
Cell No : 0341-7549889
Quantity Notes By Engineer Saqib Imran
Sum of Ratio: 1 + 3 = 4
Tiles
Qs: Find the Quantity of Tiles If Length of Roof = 20 Ft & Width = 15 Ft?
Sol: First Find the Area of Tile Area = Length x Breadth
Area of Tile; L = 1 Ft, B = 6 inch or 0.5 Ft
1 x 0.5 = 0.5
Now Divide the Sum of area of the Roof with the Tile volume.
Because in Every Row One Tile Adjusted So the Number of Rows Are 2 So We Multiply it with 2.
Bricks
Qs: Find The Brick in a Room L = 20 Ft, B = 15 Ft, Thickness Of Wall = 0.75 Ft
Height = 10 Ft?
Sol: In Room We Have 2 Long Walls & 2 Short Wall So We Will Cut Of Two Short
Walls or Two Long Walls Width to find Actual Quantity.
Cell No : 0341-7549889
Quantity Notes By Engineer Saqib Imran
Bars
Qs: Suppose the Web of Bar In Which Have 104 Bars & 10 Ft Long
Find Its Weight in Ton ?
Sol: Thickness Of Bar: 6 Sutar
6/4 = 1.5
__________________________$__________________________________*
Excavation
QS: To Find Out the amount of Excavation Which Length is 100 Ft
Cell No : 0341-7549889
Quantity Notes By Engineer Saqib Imran
Earth Work
Qs: Workout the Quantity of Earth Work Required for an Embankment 150 m Long
& 10 m Wide at the top side Slope is 2:1 & depth at each 30 m interval are 0.60, 1.20
Total ____ ____ _____ _____ _____ _____ _____ 2513 Cft
_______________________________$_______________________________________*
Types Of Roads
Cell No : 0341-7549889
Quantity Notes By Engineer Saqib Imran
Cell No : 0341-7549889
Quantity Notes By Engineer Saqib Imran
Blocks
Qs: Find The Blocks Used in A Room Which L is = 18 Ft, B = 14 Ft H = 10 Ft
Thickness = 9 inch or 0.75 Ft ?
Sol: Long Wall : 18 + 0.75 + 0.75 = 19.5
Qty For Long Wall = No x L x Thickness x H = Quantity
________________________$________________________________________*
Circle Or Well
Qs: Find the Quantity Of Well Which is in circle form Depth is 4 m.
Sol: D = 4 so we addd the thickness of wall 0.15
Cell No : 0341-7549889
Quantity Notes By Engineer Saqib Imran
1 cm = 10 mm 2 x 10 = 20 mm L= 80 m
_________________________________$______________________________________*
Number of Bars
Qs: Find the Number of Bars in 20 m Long & 10 m Wide beam ?
Sol: Main Bar = 20 cm c/c Dia = 16 mm
__________________________________$_______________________________________*
Qs: Find the Weight of Bar When its Length is 150 Ft & Dia is 0.5 inch ?
Sol: 1 inch = 8 sutar so First convert it to sutar
0.5 x 8 = 4 Sutar
Cell No : 0341-7549889
Quantity Notes By Engineer Saqib Imran
_____________________________________$_______________________________________*
C: Means Cement
S: Means Sand
In this Cocrete 25-30 Liters Water can used Or 5-6 Gallon use.
_______________________________$_______________________________*
Cell No : 0341-7549889
Quantity Notes By Engineer Saqib Imran
In last we start the work sothese five are the main steps
___________________________$__________________________________*
Road Structure
1. Trees: Trees Provide Oxygen And Absorbs Co2 GAS And Protect Human.
2. Drain: In the side We Make Drain To flow Out The road Water.
3. Yellow Line Shows That Don,t Cross me.
4. Center Short Lines Are For Over take when it become long then don,t overtake.
5. Shoulder are created for Maintenance of vehicle When it Switch Down.
Formulae
Formulae For Long Wall = Length of long wall +
{width of short wall - Wall Thickness}
Length of short wall – [width of short wall – Wall thickness]
Cell No : 0341-7549889
Quantity Notes By Engineer Saqib Imran
1:3:6 34 Litre
1:2:4 30 Litre
1:1:2 25 Litre
1:1 ½:3 27 Litre
Cement Quantity = Ratio of Cement/Sum of Ratio x Mortar Ratio
Sand Quantity = Ratio of sand/sum of Ratio x Mortar Ratio
Bricks = Quantity of Wall/volume of brick.
Formulae of striup No in beam = Total length of Beam/Space b/w striuf.
T-Iron No in Roof = Total Length/Space in T-Iron
____________________________$_____________________________________*
Dam
Qs: A Dam Having Breadth 4m and Height 10m ?
Given Data: Breadth of Dam = 4 m
Height of Dam = 10 m
Density of Water = ww = 1000 kg/m3
Density of Masonry = wm = 2000 kg/m3
Required Data: Total Pressure = ?
Resultant Pressure = ?
Position of Resultant Pressure = ?
Sol: P = wh2/2 putting Values
P = 100 x (10)2/2 = 50000 kg/m2
R.P = √𝑎2 + 𝑏 2
Cell No : 0341-7549889
Quantity Notes By Engineer Saqib Imran
Cell No : 0341-7549889
Quantity Notes By Engineer Saqib Imran
Cell No : 0341-7549889
Quantity Notes By Engineer Saqib Imran
H =2, b = 1, L = 5 Ft
1/2 x 2 x 1 x 5 = 5 Cft
Cell No : 0341-7549889
Quantity Notes By Engineer Saqib Imran
Cell No : 0341-7549889
Quantity Notes By Engineer Saqib Imran
Cell No : 0341-7549889