You are on page 1of 11

PROIECT DIDACTIC

Data: 31. 03. 2011


Clasa: a III-a C
Propunător: prof. înv. primar Mikloş Mihaela
Şcoala Generală Nr. 7 Petroşani
Colegiul Economic „Hermes” Petroşani
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Primăvara
Subiectul: Primăvara – de Vasile Alecsandri (exerciţii de scriere şi de vocabular): ora a II-a
Tipul lecţiei: consolidare de cunoştinţe
Scopul lecţiei: formarea deprinderilor de citire coerentă, cursivă şi expresivă; consolidarea cunoştinţelor despre
textul liric; îmbogăţirea vocabularului prin utilizarea cuvintelor cu sens asemănător şi opus.

Obiective operaţionale:

Cognitive:

- sǎ citească corect, cursiv, conştient şi expresiv textul lecţiei;


- să recite, cu intonaţia corespunzătoare, una sau mai multe strofe ale poeziei;
- să denumească anotimpul prezentat în poezie şi schimbările din natură;
- să găsească sinonime, antonime, diminutive pentru cuvintele date;
- să formuleze întrebǎri legate de conţinutul lecţiei şi să răspundă la acestea;

Afective

- să participe cu interes la lecţie;


- să colaboreze cu colegii în realizarea obiectivelor propuse;
- să trăiască bucuria reuşitei personale şi a echipei/clasei.
Psiho –motorii

- să adopte o poziţie adecvată a corpului în timp ce scriu;


- să scrie corect şi estetic pe caiete şi pe tablă, în ritm propriu.

Strategie didactică:

 Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, munca independentă, „Harta
povestirii”, „Explozia stelară”, asaltul de idei

 Resurse materiale: planşe, coli de flipchart, markere, panou afişaj, fişe de lucru, jetoane pentru jocul
didactic, prezentări Ppt, filmuleţe, calculator, videoproiector, ecran

 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe de 4 elevi.


 Forme şi tehnici de evaluare: - observaţia sistematică;
- proba scrisă;
- autoevaluare;
 Resurse temporale: 45’
 Resurse umane: 24 de elevi

Bibliografie :

 I.Şerdean – „Didactica limbii şi literaturii române în învăţământul primar”, Bucureşti, Ed. Corint
 C. Iordăchescu - „Exerciţii de limba română pentru clasele II- IV”, Piteşti, Ed. Carminis
 „Învăţarea activă” – ghid pentru formatori şi cadre didactice
Evaluare
Strategii de predare - învăţare
Secvenţele Conţinut instructiv - educativ Forme
lecţiei Metode şi Mijloace de
procedee didactice organi
Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor zare
Evaluare iniţială
Asigur în clasă ordinea şi prin observaţia
I. Moment comportamentului
liniştea, ambianţa educaţională Elevii se pregătesc pentru
organizatoric elevilor la intrarea
favorabilă desfăşurării în bune începerea orei. în clasă şi în
1’
condiţii a lecţiei. timpul pregătirii
pentru lecţie.
Prezint copiilor un filmuleţ calculator
despre primăvară.
Ce aţi aflat din film? video- frontal
Ce fac păsările? …primăvara proiector
conversaţia
II. Anunţarea Ce se întâmplă cu natura?
temei şi a Despre ce anotimp este vorba?
obiectivelor Se va anunţa titlul lecţiei şi Scriu titlul lecţiei pe Ppt
3’ se va scrie pe tablă caiete.
„Primăvara – exerciţii ” şi apoi
se vor enunţa obiectivele
operaţionale pe înţelesul
elevilor.
III. Elevii primesc o fişă pe care au Fişă de
Consolidarea de alcătuit câte o propoziţie cu Rezolvă exerciţiile m.i. munca muncă
cunoştinţelor câteva cuvinte date: rândunică, independen indepen Individu
a) munca creangă, copac. Elevii urmăresc tema tă dentă al Chestiona-
independentă Verific tema de casă din punct individual, corectându-se re orală
b) verificarea de vedere cantitativ şi calitativ. acolo unde este cazul.
temei de casă Se verifică munca
şi a muncii independentă. Citesc propoziţiile scrise. Frontal
independente Despre ce anotimp vorbeşte conversaţia
c) verificarea poetul?
cunoştinţelor Citiţi strofele în care poetul
teoretice urează „bun venit” primăverii.
5’ Citiţi versurile care vorbesc
despre activitatea albinei. Citire Probă orală
Recitaţi poezia!
Care sunt semnele venirii Răspund la întrebări.
primăverii?

d) exerciţii Primăvara este foarte supărată. calculator


aplicative Şi-a pierdut pălăriuţa de flori şi frontal
fără ea nu poate reînvia natura. Sunt atenţi şi receptează explicaţia video-
A auzit că vântul i-ar fi luat-o şi mesajul transmis. proiector
ar fi ascuns-o în căsuţa din
vârful muntelui. A pornit în
30’ căutarea ei, dar până acolo are Ppt
foarte multe obstacole de trecut.
Ba mai mult, s-a şi rătăcit! Explicaţia Indivi Autoevalua
Pentru a continua, are nevoie de Rezolvă cerinţele. Fişa de dual re
o hartă, dar aceasta s-a rupt. Completează „Harta lucru
Ajutaţi-o să o refacă, textului”.
completând „Harta textului”.
Probă
Cu ajutorul vostru, a reuşit să Harta frontal scrisă
găsească drumul cel bun. povestirii
Rezolvând corect exerciţiile
date, o veţi ajuta să depăşească
şi celelalte obstacole. Sunteţi
gata? Să pornim la drum! Observaţii
Indivi asupra
Rezolvă exerciţiile de pe dual produsului
fişă. muncii
În
perechi

Concurs pe grupe: Exerciţiul

Grupa CLOPOŢEILOR: Aprecieri


În verbale
Fişa de echipă
lucru

Grupa LALELELOR:
Rezolvă exerciţiile de pe
fişă, colaborând cu colegii
din echipă. explicaţia Observaţii
asupra
produsului
Grupa ZAMBILELOR: calculator Pe muncii
grupe
video-
proiector

Autoevalua
Ppt re
Grupa BRÂNDUŞELOR:

Fişa de
exerciţiul lucru
calculator

video- Observaţii
proiector Pe asupra
grupe produsului
Grupa GHIOCEILOR: muncii
exerciţiul Ppt

Grupa NARCISELOR:
Fişa de
lucru

IV. Evaluarea Solicit rezolvarea fişei Explozia Elevii formulează Explozia Planşă
cunoştinţelor/ stelară. întrebări pe marginea stelară Explozia
muncă Elevii vor formula întrebări pe textului şi le adresează stelară Pe grupe
independentă marginea textului „Primăvara”, colegilor din celelalte
5’ de Vasile Alecsandri, iar cei din grupe. calculator
celelalte grupe vor răspunde. Răspund întrebărilor. frontal
video-
Asaltul de idei: Asaltul proiector
Spuneţi-vă părerea: „De ce a Îşi exprimă părerile. de idei
luat vântul pălăriuţa de flori a Ppt
Primăverii?”
V. Concluzii şi Formulez aprecieri verbale Aprecieri
aprecieri asupra participării elevilor la individuale
1’ lecţie.
ANEXA 1

Numele______________________ Data____________

Muncă independentă

Alcătuiţi câte o propoziţie cu următoarele cuvinte: rândunică, creangă, copac.

Numele______________________ Data____________

Muncă independentă

Alcătuiţi câte o propoziţie cu următoarele cuvinte: rândunică, creangă, copac.

Numele______________________ Data____________

Muncă independentă

Alcătuiţi câte o propoziţie cu următoarele cuvinte: rândunică, creangă, copac.

Numele______________________ Data____________

Muncă independentă

Alcătuiţi câte o propoziţie cu următoarele cuvinte: rândunică, creangă, copac.


ANEXA 2

Numele……………………….. Data…………………….

HARTAPoezia
TEXTULUI
are
………… Autorul este
………………………
………… ….…………………... Fiecare strofă are
… .........................................
…………
versuri.

strofe. Titlul textului
Sentimentele trezite de ............................. Fiecare vers începe cu
poezie sunt: .............................
............................................
.................................................
............................................
.................................................
............................................
.................................................

Lunile de primăvară
Înlocuieşte cuvintele
îngroşate cu altele cu înţeles sunt:
asemănător din poezie: iunie
Iarna friguroasă a trecut.
aprilie
Iarna __________ a
februarie
trecut.
Rândunica veselă s-a întors mai
din nou. martie
Rândunica ______ s-a
întors ______ .
Albina culege mierea din
flori.
Desenează flori de primăvară!
Albina ______ mierea
din flori.
ANEXA 3

Numele______________________ Data____________

Primăvara
- exerciţii -

1. Bifează enunţurile care arată modificările din natură la venirea primăverii, aşa cum sunt
prezentate în poezie:

Cerul este senin. Bate vântul rece. Cade bruma.


Albinele culeg nectarul din flori. A înverzit câmpul. Cântă cucul.
S-a încălzit vremea. Ziua se măreşte. Se coc fructele.
S-au întors rândunele. Cântă păsărelele. Plouă.
Păsărelele zboară vesele. Au înflorit pomii. Zboară fluturii.

2. ”Cuvinte certate” - Scrieţi opusul cuvintelor următoare:


harnică _________________________ geroasă ________________________
voioasă _________________________ a sosit _________________________

3. „Cuvinte surori” - Scrieţi cuvinte cu sens asemănător pentru:


larmă _______________________ voioşie _______________________
vesteşte _____________________ a sosit _______________________

4. „Eu spun una, tu spui multe!” – Treceţi următoarele cuvinte la forma de plural:
rândunică voioasă ____________________ iarnă geroasă ______________________
albină harnică _______________________ câmp înverzit _____________________

5. „Să alintăm cuvintele” - Scrie cuvintele care arată obiecte mai mici:
dumbravă ______________________ creangă _____________________
fluture _________________________ cuib ________________________
albină _________________________ floare _______________________

6. Găsiţi adjective potrivite pentru substantivele date:


timp _________________________ copac ________________________
sturzul _______________________ flori _________________________

7. Transformaţi adjectivele următoare în substantive:


geroasă – ger înverzit - ___________________
aurit - ___________________ voioasă - ____________________
înflorit - __________________ harnică - ___________________
ANEXA 4

Explozia stelară
Cine?

De ce? Ce?

Primăvara
de Vasile Alecsandri

Unde? Când?

You might also like