Professional Documents
Culture Documents
DESIGN :-
1 HYDRAULIC DESIGN:-
(I) Length of crest:- Keep Lentgh of creast equal to bed width of canal (0.50m minimum)
Length of creast = "L"= 0.50 M
(II) Creast level :- A rectangular section is provided for less than 14 cumec
Q=1.84*L*H^3/2(H/Bt)^1/6 or H=((Q*Bt^0.6667)/(1.84*L))^0.6
Assuming top width of creast Bt = 0.65 M input manually
H =( 0.3619 x 0.65 ^ 0.16667 /( 1.84 x 0.50 ))^ 0.60
HEAD OVER THE CREAST H = 0.547 mts
Valocity of approach "Va" = Q/area
Va = 0.3619 / 0.50 x 0.547 = 1.32 M/sec
Valocity of head Vh = Va^2/2g
Vh = 1.32 ^2/ 2 x 9.81 = 0.09 Mts
U/S T.E.L. = u/s FSL+ValHead
= 266.260 + 0.09 = 266.349 m
R.L.of creast = U/s T.E.L.- H
R.L.of creast = 266.349 - 0.547 = 265.802 > d/s cbl 264.760
R.L. Of Creast > D/S F.S.L. 265.80 > 264.760
Height of crest above U/S bed level = Creast level-U/S cbl-
= 265.802 - 265.650
= 0.152 m
2 SHAPE OIF CREAST :-
Adopt creast width at top as Bt=0.55(H2)^0.5
Where H2 =Heigth of the creast above D/s bed level = RL of creast -D/S C.B.L
H2 = 265.80 - 264.150
= 1.65 m
pk_nandwana@yahoo.co.in
(A) width of creast = 0.55*H2^0.5
= 0.55 x 1.65 ^ 0.5
= 0.71 m Keep 0.65 m
(B) Thickness of base of creast wall
= (H+H2)/Ge (where Ge=Density of concrete =2.24
=( 0.547 + 1.65 )/ 2.24
= 0.98 m
But Base thickness minimum = D/2 where D= height of creast above the d/s bed level
Base width = 1.65 /2
= 0.83 m.
However from structural strength considration the base width required = 1.0 M
Provided Base Width = 1.0 M
3 CISTERN:-
Depth of cistern = x =1/4(H*HL)^0.6667 H= Head over creast HL=Height of Fall
= 0.25 x( 0.547 x 1.50 )^ 0.667
= 0.219 m
But in the Vasrshnay depth of cistrern =dc/3 where dc=(q^2/g)^1/3
q=discharge /length of creast = 0.3619 / 0.50
= 0.7238
dc =( 0.7238 ^ 2 / 9.81 )^ 0.3334
= 0.38 m
Provided Cistern depth = 0.30 m
RL of Cistern =d/s cbl -X = 264.15 - 0.30
= 263.85 m
(B) Length of cistern :-
= 5*(H*HL)^0.5 mts
= 5 x( 0.55 x 1.50 )^ 0.50
= 4.53 m provided cistern length = 4.00 m
4 Approaches:-
Up stream side wing wall:-
u/s wing wall shall be splayed srraight at an angle of 45 from the edge of the
creast and shall be embeded by 1.0 mts in to the berm beyond freeboard line
Down strem side walI:-
D/S side wall are kept straigth and parallel upto the end of floor and joined with returnwall at 90
pk_nandwana@yahoo.co.in
(B) length :- = 1.5*u/s FSD
= 1.5 x 0.61
= 0.915 m provided length = 0.92 m
The following diagram of diamention and level pertaining to calculation
Lanes weighted creep theory is applied to calculated the uplift pressure in various point.
u/s T.E.L=. 266.35
u/s F.S.L.= 266.26
Creast level = 265.80 HL 1.50
u/s CBL= 265.65 d/s T.E.L=. 264.85
u/s floor = 0.30m d/s F.S.L.=. 264.76
u/s curtain wall 1.00
264.65 H2= 1.95 D/s CBL= 264.15
B Cistern Level = 263.85
R.L.= 263.30 1.20
1.00 4.00 R.L.= 262.95
0
Head of water causing uplift = creast level-D/s CBL
= 265.80 - 264.150
= 1.65 m
Weighted creep length Lw= 1/3 N+V
Where N= sum of all Horizontal contacts+sloping contacts less than 45
V= Sum of all vertical contacts+sloping contacts grater than 45
N = 0.000 + 1.30 + 4.00 + 0.4
5.700
V= 3.310 + 1.20
V= 4.51
Weighted creep length Lw = 1/3 N+V = m
= 0.3334 x 5.700 + 4.51
= 6.41
Creep length upto point B
Nb= 0.00 Vb= 2.35 LWb = 2.35
Uplift at point B = Head causing uplift (1-creep length upto point B/total creep length )
= H(1-Lwb/lw)
= 1.65 x( 1 - 2.35 / 6.41 )
= 1.05 m
thickness at B = uplift pressure at B/(2.24-1)
= 1.05 /( 2.24 - 1 )
= 0.84 m
TBL
R.L.
R.L.
u/s FSL
FB 0.30 F.S.L. 266.26
FSD 0.61 1.50 :1
266.56
0.30
A u/s x-section of canal
60
1.
** **
265.80
6
1.
265.65
266.26
** **
3 0
2.37 0.40 **** **
0.30
3.
2.37
**
1.00
0
6
A 0.15 **** ** **
1.
******* **
1.00
1.00
****** **
0.65
0.65
0.65
****** **
3.00
0.50
1.95
5.05
B B
0.50 ******
4.00
2.00
5.55
******
**
263.30
263.85
**
**
R.L.
******
2.00
262.65 ******
2.00
C C ******
###
******
265.06
264.15
0.4
***************
D/S TBL
0.55
0.65
0.30
D/S BL
FSD 0.61
CBL 264.15 0.40
0.30
0.8032269148
Coping 75mm (1:1.5:3) 0.5 1.63 TBL 266.56 ** 0.15
0.7807730852
** *** ***** **
x-section at A-A
1.95
0.50
0.76
Creast level 265.80 0.955
1.60
1.30
1.95 **
R.R. stone masonry 1:5
0.4 :1
0.50 **
Creast level
C.C.(1:3:6)
R:L
R'L
0.15
TBL
266.56
5.20
X-SECTION AT B B
sn.
TBL 265.06
C.B.L.
N.S.L.
T.B.L.
F.S.L.
FALL
u/s
0.15
0.3619
265.06
264.76
264.15
d/s
NAME OF WORK:-DESIGN OF VERTICAL FALL AT R.D. 35895 mts of LMC od Gararda project
Total 102367.00
ad d 3 % contengcy 3071.00
G total 105438.00
Say Rs. 1.06 Lacs
SCHEDULE - G
NAME OF WORK:-DESIGN OF VERTICAL FALL AT R.D. 35895 mts of LMC od Gararda project
Rate as per BSR 2008 page 34 item 4b 27.30 94.00 sqm 2566.00
Total 102367.00
Say Rs. 1.03 Lacs