You are on page 1of 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN REKA BENTUK & TEKNOLOGI TAHUN 4

MATA PELAJARAN Reka Bentuk dan Teknologi

TAJUK 6.0 SAINS RUMAH TANGGA

MASA 7.30a.m. – 8.30a.m. (60 minit)

TARIKH 1 Oktober 2018

KELAS 4H

BILANGAN MURID 32

STANDARD KANDUNGAN 6.1 Menghasilkan Artikel Jahitan

STANDARD 6.1.9 Menyatakan jenis bahan hiasan seperti butang,renda dan riben.
PEMBELAJARAN 6.1.10 Memilih bahan hiasan mengikut artikel jahitan.

PENGETAHUAN SEDIA ADA Murid telah menjahit artikel jahitan ikan.

Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

1. Menyatakan jenis bahan hiasan iaitu manik, butang, renda, tampal hias, reben, bahan tampal
OBJEKTIF PEMBELAJARAN cantum.
2. Memilih bahan hiasan mengikut artikel.
1. Keusahawanan
EK 1 – Daya kreatif dan inovasi
- Murid boleh mencipta atau mereka cipta sesuatu
- Boleh membina jaringan sosial
EK5-Nilai Moral dan Etika Keusahawanan
-Prinsip Ketelusan-menyatakan/menyampaikan maklumat dengan betul dan jelas
2. Kreativiti dan inovatif:
ELEMEN MERENTAS
- Penjanaan Idea, membuat kesimpulan, menghubungkait, menganalisis, membanding
KURIKULUM
beza, membuat penilaian, penjanaan idea kreativiti dan inovatif
3. Nilai murni
–bekerjasama, teliti, menumpukan perhatian
4. TMK :
-Penggunaan TMK
5. Tabiat Berfikir:
-Berfikir secara fleksibel: mampu menukar perspektif, mempertimbangkan input rakan
lain, dapat menjana alternative-alternatif dan mampu menimbang pelbagai pilihan.
1) bahan hiasan seperti reben, butang, bahan tampal cantum dan renda.
2) Slaid bahan hiasan
3) Kertas pola artikel jahitan ikan
BAHAN BANTU MENGAJAR 4) Artikel jahitan ikan yang dihias dan belum dihiaskan
LANGKAH
ISI PELAJARAN/TAJUK AKTIVITI P&P CATATAN
MASA

Artikel jahitan ikan yang telah dihiaskan


BBM: Artikel
jahitan ikan yang
dihias dan belum
dihiaskan

Kreativiti dan

1) Guru menunjukkan dua contoh artikel inovatif:

jahitan ikan (satu artikel dihias, satu artikel Penjanaan Idea,


SET INDUKSI
tanpa hiasan). menghubungkait,
Guru: Murid-murid, apakah perbezaan
(5 MINIT) 2) Murid diminta membanding beza artikel menganalisis,
antara ikan A dengan ikan B. Manakah
jahitan ikan. membanding beza
ikan yang anda sukai dan berikan
sebabnya. 3) Guru mengaitkan jawapan murid dengan Keusahawanan:
(Ikan A tidak dihias, ikan B dihias tajuk pelajaran hari ini. EK5
dengan butang, renda, dan reben)
TMK: penggunaan
Guru: Hari ini, marilah kita bersama-
TMK
sama untuk mengenali bahan—bahan
Nilai:
perhiasan yang digunakan dalam
Menumpukan
penghiasan artikel jahitan.
perhatian
LANGKAH
ISI PELAJARAN/TAJUK AKTIVITI P&P CATATAN
MASA

Pengenalan terhadap jenis bahan


BBM: Slaid bahan
hiasan iaitu manik, butang, renda, 1) Guru memperkenalkan bahan-bahan hiasan, bahan
tampal hias, reben, bahan tampal hiasan dengan menggunakan slaid.
hiasan reben,
cantum. 2) Guru mempamerkan bahan hiasan seperti butang, bahan
Guru mempamerkan contoh bahan reben, butang, bahan tampal cantum dan
tampal cantum dan
hiasan. renda.
renda.
3) Murid-murid menyatakan semula bahan-
LANGKAH 1 bahan yang diperkenalkan oleh guru. Kreativiti dan
inovatif:
( 10 MINIT) Penjanaan Idea,
menghubungkait

Keusahawanan:

Slaid gambar bahan hiasan (lampiran 1) EK5

TMK: penggunaan
TMK

Nilai:
Menumpukan
perhatian
LANGKAH
ISI PELAJARAN/TAJUK AKTIVITI P&P CATATAN
MASA

Kerja kumpulan: melukis lakaran artikel


jahitan ikan
BBM: kertas pola
1) Murid-murid dibahagikan kepada 8 artikel jahitan ikan
kumpulan.
2) Setiap kumpulan menerima satu kertas Kreativiti dan

pola artikel jahitan ikan. inovatif:

3) Murid-murid diminta untuk menggunakan Penjanaan Idea,

kreativiti sendiri untuk menghiaskan menghubungkait,

LANGKAH 2 artikel jahitan tersebut. penjanaan idea

4) Murid-murid melabelkan setiap bahan kreativiti dan


(25 MINIT) Contoh lakaran hiasan artikel jahitan ikan inovatif
hiasan yang telah dilukis dalam artikel
Murid-murid melakar hiasan yang jahitan ikan tersebut dan mewarnakan Keusahawanan:
digunakan dalam artikel jahitan ikan ikan tersebut. EK1
dengan bahan hiasan seperti butang,
Nilai:
reben, manik, renda, tampal hias,dan
Bekerjasama,
bahan tampal cantum.
teliti
Bahan hiasan yang digunakan harus
dilabelkan
LANGKAH
ISI PELAJARAN/TAJUK AKTIVITI P&P CATATAN
MASA

Design Show BBM: hasil


lakaran rekaan
murid
1) Murid-murid mempamerkan hasil kerja
hiasan mereka. Kreativiti dan
2) Murid-murid memperkenalkan hiasan inovatif:
yang digunakan dalam artikel jahitan Penjanaan Idea,
ikan. menghubungkait,
3) Murid-murid dan guru menjadi penilai penjanaan idea
LANGKAH 3 kepada design show. kreativiti dan

Pameran hasil kerja murid-murid 4) Kumpulan murid yang mempunyai reka inovatif, membuat
(15 MINIT)
cipta hiasan yang paling terbaik akan penilaian
Kriteria penilaian mendapat markah bonus
Keusahawanan:
 Kesesuaian bahan hiasan yang EK1,EK5
dipilih
 Kecantikan Nilai:
Bekerjasama,
 Cara mempersembahkan hasil
menumpukan
 Kerjasama antara kumpulan
perhatian
LANGKAH
ISI PELAJARAN/TAJUK AKTIVITI P&P CATATAN
MASA

Guru: Apa yang anda semua belajar hari


ini?
BBM: lembaran
Murid: (Murid memberi jawapan) kerja

Apakah bahan-bahan hiasan yang telah 1) Murid-murid merumuskan isi pelajaran Kreativiti dan
anda tahu? hari ini. inovatif :
PENUTUP
2) Murid-murid diminta untuk mengulangi membuat
(butang, reben, manik, renda, tampal
(5 MINIT) pengetahuan baru yang dipelajari. kesimpulan,
hias,dan bahan tampal cantum)
3) Murid-murid diberi lembaran kerja. menghubungkait
Guru: Sekarang, murid-murid perlu 4) Murid-murid perlu menyediakan bahan-
Keusahawanan:
menyediakan bahan-bahan hiasan yang bahan hiasan yang perlu digunakan
EK5
perlu digunakan untuk menghiaskan artikel untuk menghias artikel jahitan ikan.
jahitan ikan anda pada minggu
hadapan.(lampiran 2)
Lampiran 2

请写出图中物品所使用的装饰品。

You might also like