Professional Documents
Culture Documents
100
1 10
1 1000
18
9:45~ 3:10
4%
5% API 34
45
commodity futures,
financial futures,
1972
1972 CME
1975 10 CBT
1982
(Option)
CBOE
PHLX AMEX PSE
NYSE
PHLX
CBOE S&P100 S&P500
S&P100 S&P500
100
S&P100
280 292
292280 *100=1200USD
CBOT
exercise or strike price
$2.5(S<$25);$5($25<S<$200);
$10(S>$200)
premium
maturity date
.
10:59
1 2 3
1 4 7 10 2 5 8 11
3 6 9 12
-C
R=S-K,K>S
R=0, K<S
C
K
K-P
-P
R=K-S,S<K
R=0, S>K
P
K
-(K-P)
(American option)
K S
P=SKS>K
0,
S<K
P Max(S K 0)
K S
P=0
S>K
K S, S < K
P Max(K S 0)
(in-the-money) 0
Call S>K
Put S>K
(at-the-money) 0
Call Put S K
(out-of-the-money)
0 Call S<K
Put S<K
OTC
OTC
IBM
72 7/8
72 7/8
72 7/8
72 7/8
45
1
13
27 3/4 845
1/16
55
1
162
18 1/4 35
1/16
65
12
10
8 3/8 60
1/4
65
1
4
9
159
9/16
65
4
5
10
484 17/16
100 100
10:59
1 2 3
1 1 4 7 10
2 2 5 8 11
3 3 6 9 12
IBM
1 1
1 2 4 7 1
2 3 4 7
2.5
5 10
25 2.5
25 200 5
200 10
OCC OCC
(Market Maker)
OCC
OCC
OCC
30%
30%
4 $5
$40 $42
$42*400*30%=$5040
$2 $2*400=$800
$5*400=$2000
$5040+$800-$2000=$3840
$2
$5040-$800-$2000=$2240
Option Clear Corporation OCC
OCC
OCC OCC
OCC
OCC
OCC
OCC
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
0
0
Call Put
4
3
C K (1 rf ) t S P
C P
S K
rf
put-call parity 3
4 3
Sell Call: C
Buy Put: -P
Buy share: -S
Borrow:
Total:
S<K
S>K
0
K S
S
K/(1+r)t
K
0
K S
0
S
K
0
P C K (1 rf ) S
D
A
D
A
D
D
D
D
S 38 K 40
C 4 t 3
400
40 400 40
44
48 400
400
10.5 10 105
41
31.5
(protective put)
(covered
call)
Straddle
Spreads
2
a)
b)
a 6
125USD
6 4
6 50
50USD 50 200USD
50USD
125USD 75USD
S=50USD
S=200USD
Call value
0
75USD
200
100
75
C
50
b 1
48.08USD 6
S=50
S=81.25
1
50
200
-50
-50
0
150
b 2
2
2C 1 48.08
100 48.08
=51.92
C 25.96
25.96 1
2 48.08USD
25.96
1
2
50
200
2 Call
0
150
50
50
50/1.04 48.08
48.08=100 2C
C (100 48.08)/2=51.92/2=25.96
1 2 , :
75 0
1
200 50 2
C C
S S
S
SH
S0
SL
0 1
1
S0 [WHSH+(1-W
f)
S (1 rH)S
) L]/(1+r
S
WH
SH SL
CH CL 0 C0
C0 [WHCH+(1-WH)CL]/(1+rf)
S0 70 SH 100 SL 50
rf 4
CH 25
CL 0
75
70(1.04) 50
WH
100 50
0.456
C0 [0.456(25)+(1-0.456)
(0)]/1.04=10.96
70
10 1
72
84.70
77.00
70.00
69.30
69.30
63.00
56.70
12.70
C1H
C0
0.00
0.00
C1L
0.00
WHH WHL
WHH
77(1.01) 69.3
0.55
84.7 69.3
WHL
63(1.01) 56.7
0.55
69.3 56.7
C1H=[(0.55)(12.7)+(0.45)(0.00)]/1.01=6.86
C!L=[(0.55)(0.00)+(0.45)(0.00)]/1.01=0.00
WH WHH WHL
C0 [(0.55)C1H+(0.45)C1L]/1.01
=[(0.55)(6.86)+(0.45)(0.00)]/1.01=3.74
Black Scholes
C SN ( d1 ) Ke
rT
N (d 2 )
2
ln(
S
/
K
)
(
r
/
2
)
T
d1
T
d 2 d1 T
C S
K T
r
Black Scholes
( Brealey&Myers
6 7)
Black Scholes
2
3 Brealey & Myers 6
(warrants)
UG 200
N 100 P 12
10
0.10
Nq=10 K 10
4 0.40,
150
200 150 50
50 /10 5
UG
1600
400
1200
1600
1600
UG
1600
200
1800
400
150
550
50
1200
1250
1800
0.402 0.80
P/(K )=12/[10/(1.1)exp(4)]=1.75
Brealey & Myers 6
/ = C/P =0.511
C=0.511*12=6.13
1
VW ( P0 K )
N
P0 K
Vw N
Vw=Max{((1/N)P0-K 0}
N
M q
X
V0
V0 MqX
P1
N Mq
= q(P1-X)= q (V0 MqX X )
N Mq
Nq
V0
( X)
N Mq N
1992
5000 3%/ 3
1993 6 1
25 200