Professional Documents
Culture Documents
Winery
Saurabh Chandra
Case facts
25000 cases of wine bottled each year
Cabernet Sauvignon & Chardonnay
1000 cases of Riesling
1 case = 12 bottles (300,000 bottles of wine with 12000
bottles of Riesling)
Decision problem:
50%
50%
occurring?
(2 marks)
Q3. What is the expected value of overall outcome?
(+2 marks)
Harvest unripen
grapes
34
20
0
[$2.85*12000 =
34200]
Botrytis
2
[$5.60*12000 =
67200]
0.50
67200*0.4 +
24000*0.6
= 41280
Berries
0.60
diluted
240
00
42000*0.4+36000*0.4+300
00*0.2
0.50= 37200
No
rainstorm
Favorabl
e
[$2.00*12000 =
24000]
41280*0.5 +
37200*0.5
= 39240
[$1.00*12000 =
12000]
[$3.50*12000 =
42000]
[$3.00*12000 =
36000]
Direct
grapes/bulk
0.40
Unfavora
ble0.40
Low acid
0.20
[$2.50*12000 =
30000]
$3924
0
Wine?
Rainstorm
0.40
Value of Information
Michelles Movers
Michelles movers
Rent large
Q1. Should
they go with a
large or a
small truck?
Small load
$190
[$20
0]
0.60
[$13
0]
Rent Small
Large load
0.40
[$28
0]
Small Hire
0.60
[$13
0]
Collect
information
Large load
$158
0.40
X
Dont collect
information
Answer: $190 - $158 = $32
$190
Large Hire
[$20
0]
Large
demand
0.80
[$20
0]
Hire large
0.40
Collect
information
Small
demand
0.20
[$20
0]
$176
$190
Dont collect
information
Answer: $190 - $176 = $14
Large
demand
0.20
Inform
small
0.60?
[$28
0]
Hire small
Small
demand
0.80
[$13
0]
0.80*0.40 =
0.32
Inform
Large
0.40
Small
demand
0.20
Large
demand
0.20
0.20*0.40 =
0.08
0.60*0.20 =
0.12
Pr(Large
Demand) =
0.32 + 0.12
= 0.44
Pr(Small
Demand) =
0.08 + 0.48
= 0.56
Inform
small
0.60
Small
demand
0.80
0.60*0.80 =
0.48
Not consistent
with original data
Large
demand
0.80p
0.80
Inform
Large
p
Small
demand
0.20
0.20p
Large
demand
0.20(1-p)
Small
demand
0.80
0.80(1-p)
0.20
Inform
small
1-p
Bayes Rule:
Out of all the entrepreneurs:
Probability that successful entrepreneurs have an MBA
= 0.6
40% dont have an MBA
(S)
Entrepreneu
r is
successful
0.05
(U)
Entrepreneu
r is
unsuccessful
0.95
(M
Has)MBA
0.60
(N)
Doesn't
have MBA
0.40
JOINT
PROBABILITIES
p(M S) =
0.03
Probability that the
person with an MBA is
successful:
p(N S) =
0.02
(M
Has) MBA
p(M U) =
0.20
0.19
Pr(S/M) = Pr(M
S)/Pr(M)
Pr(M) = 0.19 + 0.03 =
0.22
Pr(S/M) = 0.03/0.22 =
(N)
Doesn't
have MBA p(N U) =
0.80
0.76
13.6%