Professional Documents
Culture Documents
NX=
300
Expenditures
I = 1000
G=
500
AE =
C+I+
G+
G= NX=
N
C = 4600 I = 1000
AE = 6,400
500
X
Y = 5,000
300
C = 9,100 I = 1000
AE = 10,900 G= NX=
500 300
Y = 10,000
I = 1000 G= NX=
C = 22,600 AE = 24,400
500 300
Y = 25,000
100+
100
1900
100+ I+G+NX
Aggregate
NX=
300
1000+500+300
Expenditures
I = 1000
G=
500
AE =
C+I+
G+
G= NX=
N
C = 4600 I = 1000
AE = 6,400
500
X
Y = 5,000
300
I = 1000 G= NX=
C = 22,600 AE = 24,400
500 300
Y = 25,000
C = 100+0.9Y
22,600
17,200
9,100
4,600
I+G+NX
1,800
NX = 300
C = 100+0.9Y
22,600
17,200
9,100
4,600
10,900
6,400
6,400
Produced
Y
5,000 10,000 19,000 25,000
Produced 19,000
AE Sold19,000
24,400 Inventories do not change
Firms do not change Production:
19,000 Equilibrium: Y = 19,000
10,900
6,400
Y
5,000 10,000 19,000 25,000
Firms will decrease production
Firms will not change production AE
AE Firms will increase production
Firms will increase production
Change
ChangeininInventories
Inventories==
AE = 24,400
AE = 19,000
AE = 10,900
AE = 6,400
1000
D
100
100 B
A C
Income
1000
AE
AE = 24,400
AE = 19,000
AE = 10,900
AE = 6,400
450
i t ures
e Ex pend
eg at
g gr
a l es =A
l S
n
Tota
io
ase
t
re
uc
s D ec
od
t ori e
n
Pr
Inve
l
ta
To
Total
Production = C + I + G + NX
With inventories only at the planned level
45
AE
Aggregate Expenditures
C+I+G+NX
C+I+G+NX
Y
No unwanted change in
Inventories
Y
Y Real GDP
45
Unwanted AE
increase in
Inventories
Aggregate Expenditures
C+I+G+NX
Y
C+I+G+NX
Firms will decrease
Output
Too High Y
Equilibrium Y Y Real GDP
45
AE
Unwanted
Aggregate Expenditures
decrease in
Inventories Firms will
Y C+I+G+NX
increase
Output
Low Y
Equilibrium Y Real GDP
Y
t put
m ou
br iu
eq uili
e
00 is th
6, 0
AE
The AE line shifts
The AE line shifts
NX=
300
down +NX
up G
C+I+
NX=
300
AE =
500
G=
NX=
300
NX=
300
500
G=
When C, I, G
When C, I, G
500
G=
or NX
I = 1000
or NX
500
G=
decrease
AE = 19,000I = 1000
increase
I = 1000
AE = 24,400
C = 100 + 0.9Y
I = 1000
AE = 10,900
AE = 6,400
C = 22,600
C = 17,200
C = 9,100
C = 4600
I = 1000
500
G=
NX=
300
If AE line
shifts
down
Y = 19,000
Y = 5,000 Y = 10,000 Y = 25,000
Equilibrium
AE
If AE line
shifts down
Inventories
increase
Firms
decrease
output
Equilibrium
output
decreases
Y = 10,000
Y = 5,000 Y = 19,000 Y = 25,000
Equilibrium
AE
If AE line
shifts up
Inventories
Decrease
Equilibrium
output Firms
increases Increase
Output
Y = 19,000 Y = 25,000
Determining Output Firms adjust
production to the
level of sales
Potential GDP
AtAtYY= =5000
4,000
3000
C+I
AE Inventories fall
Leakages
= Y
S
Equilibrium
Injections
I
I=S
Y below equilibrium Y Equilibrium Y above equilibrium
What
At Y =is 3,000
5,000
the equilibrium
are inventories
GDP?rising? Falling? Unchanged?
For
Forwhat
whatvalue
valueofofGDP
GDPis:
is:
YY==AE?
AE?
For what value of GDP is:
S = I?
Investment
Hypothetical Economy: Trades with
the rest of the world (open
economy) but no government
In such economy, total sales are sales to
consumers, firms and foreing countries
only.
AE = C + I + NX
Only these three groups purchase total
production.
Open Economy without Government
Total
Condition that must be satisfied for equilibrium:
Income
Y = C + I + X-MRest of
World
Since: Y=C+S
We can rewrite the equilibrium condition
NX Firms
as:
Households C + S = C + I +X-M
S i n g
nd
CS = I + X-M
In an open economy without
S pe government the
al that our savings must be
equilibrium conditionotsays
S+M
enough to finance T = I +Investment
private X plus the trade
Total
leakages = deficit.
Injections Production
I
S = I +(X-M)
45
Inventories increase
+ NX
AE Inventories fall C+I
Leakages
= Y
S+M
Equilibrium
Injections
I+X
I+X=S+M
Y below equilibrium Y Equilibrium Y above equilibrium
What
At Y =is 3,000
5,000
the equilibrium
are inventories
GDP?rising? Falling? Unchanged?
For
Forwhat
whatvalue
valueofofGDP
GDPis:
is:
YY==AE?
AE?
For what value of GDP is:
S = I+(X-M)?
Real World Economy: With
government and foreign sector
+G+ N X
AE Inventories fall C+I
Leakages
= Y
Injections
Equilibrium
+ T+M
S
I+G+X
I+G+X=S+T+M
P0
AD
Real GDP Demanded
Equilibrium Output
Y0
When prices
increase from P0
to P1,
the value of
wealth decreases
and consumption
decreases from C0
The AE line shifts
down to C1.
The value of
wealth
The AE line shifts
up increases and
consumption
increases from
C0 to C2.
Output Y1
corresponds
to P1
Price level
45
Aggregate Expenditures
G +
+ NXX
N
++II++G
== CC
AAEE11
+GG+NNXX
+
== C++II+
C
AAEE00 P0 AD1
AD0
Y0 Y1
Y0 Y1
Real GDP RealReal
GDP GDPDemanded
The size of the change in equilibrium Y is the size of the shift in AD
Shifts in the Aggregate Demand Line
When C, I, G or NX increase the
Price Level AE shifts up and the equilibrium
value of output increases: AD
line shifts right (outward).
P0
AD1
AD0
Y1 Real GDP Demanded
Y0
When Prices Drop…
Price Level
A movement ALONG the AD line NOT a SHIFT!
P2
AD
Real GDP Demanded
Equilibrium Output
Y0 Y2
If G,I,C, NX decrease
Equilibrium Income decrease
AE line Shifts down
A shift of the AD line NOT a
Price level
movement ALONG !
Aggregate Expenditures
NX
+I+
G +
+G +NX
= C C +I
AE 0 AE 1
=
P0
AD0
AD1
Y1 Y0
Y1 Y0
Real GDP Real GDP Demanded
The size of the change in equilibrium Y is the size of the shift in AD
Shifts in the Aggregate Demand Line
When C, I, G or NX decrease AE
Price Level shifts down, equilibrium output
decreases, AD line shifts left
(inward).
P0
AD1
AD0
Real GDP Demanded
Y1 Y0
When Prices Increase…
Price Level
A movement ALONG the AD line NOT a SHIFT!
When prices
P1
increase from P0
to P1, the
P0 equilibrium value
of output
decreases from Y0
to Y1.
AD
Equilibrium Output
Y1 Y0 Real GDP Demanded
Factors that shift the consumption
function
1. Changes in wealth
shift the consumption function.
Example: value of stocks, bonds, consumer Shift up in AE line
durables.
Shift right in AD line
2. Changes in consumer expectations
Shift the consumption function. Or
Example: Pessimistic expectations decrease Shift down in AE line
autonomous consumption. Shift left in AD line
3. Taxes and Transfers
Tax increase or decrease in transfers:
decrease disposable income and shift the
consumption function down.
4. Prices Shift AE line
Affect the purchasing power of assets. Movement
Along AD
line
Determinants of Investment
Interest Rates
Tax Incentives
Technical Change Shift AE line
Expectations about the Shift AD line
strength of demand
Political Stability and the
rule of law
Government expenditures are
determined by the budget
Shift AE line
process: The president,
Shift AD line
Congress and the Senate.
National Incomes
GDP of other
Shift AE line
countries Shift AD line
Relative Prices
Exchange Rates
AA recessionary
recessionary gap
gap
To occurs
occurs
To increase
increase
when
To
To actualaaGDP
eliminate
when actual
eliminate GDP
AE, falls
recessionary
falls
we need
recessionary
AE, we need
SHORTgap,
SHORT of full
gap,
of full
AE employment
AE must
must rise. in
employment
an increase
an increase
rise. in
GDPC,
GDP C, I,I, G
G or
or NX
NX
= 7,000-6,000 =1,000
To Eliminate a
Recessionary/Deflationary Gap
Increase Consumption by a sufficiently large
price drop, a decrease in taxes or an increase
in transfers.
Increase Investment
tax incentives.
lower interest rates
Increase Government Spending
Increase Exports and reduce Imports: make
dollar weaker (increasing supply of dollars)
To eliminate
To eliminate
To decrease
To decrease
an
an
AE,
AE, we need
we need aa
inflationary
inflationary
decrease
decrease
gap, AE
gap, in C,
in
AE must
mustC, == 7,000-8,000
7,000-8,000 =-1,000
=-1,000
I,I, G
Gfall.
or NX
or
fall. NX
An inflationary
An inflationary gap
gap
occurs when
occurs when
equilibrium GDP
equilibrium GDP isis
higher than
higher than full
full
employment GDP
employment GDP
To Eliminate an Inflationary Gap
Decrease Consumption by a sufficiently
large price increase, an increase in taxes or
a decrease in transfers.
Decrease Government Spending
Increase interest rates to decrease spending
Decrease exports and increase imports:
stronger dollar.
Questions to prepare for test
1. Determine the effect on AE, AD, Equilibrium output
26,500
49,000
26,500
49,000
0.9AE /Y
AE =Y*0.9
26,500 AE =*0.9 =22,500
=4,000
AE=26,500-22,500 =4,000
AE=26,500-22,500
4,000
Y=-25,000
Y=-25,000 AE =4,000+0.9Y
50,000
49,000
40,000
26,500
25,000
4,000
Output/Income (Y)
25,000 40,000 50,000
A. Find the slope of the AE line. Recall the slope of the AE
line is the MPC = 0.9
B. Find the intercept of the AE line = 4,000
C. Write down the equation of the AE line= 4,000+0.9Y
D. Find the value of AE when income is 40,000: AE =
4,000 + 0.9*40,000 = 40,000
E. What is the equilibrium value of income/output in this
case? Y = 40,000
F. Find the value of AE when income is 50,000: AE =
4,000 + 0.9*50,000 = 49,000
G. and when income is 25,000: AE = 4,000 + 0.9*25,000 =
26,500
48,500
21,500
50,000
48,500
35,000
21,500
20,000
3,500
Output/Income (Y)
20,000 35,000 50,000
450
AE1
AE2
Y1 Y0
Y C I G NX
1000 1400 500 700 100
1500 1850 500 700 100
2000 2300 500 700 100
2500 2750 500 700 100
3000 3200 500 700 100
3500 3650 500 700 100
4000 4100 500 700 100
5700 5630 500 700 100
83
Y C =800+0.9Y I G NX AE S= -800+0.1*Y
1000 1700 500 700 100 3000 -700
1500 2150 500 700 100 3450 -650
2000 2600 500 700 100 3900 -600
2500 3050 500 700 100 4350 -550
3000 3500 500 700 100 4800 -500
3500 3950 500 700 100 5250 -450
4000 4400 500 700 100 5700 -400
5700 5930 500 700 100 7230 -230
84
Output Consumption Investment Net Exports
Write Write
the AEthe
equation: 600 + 0.8 Y
AE equation:
2. Use the table in the next slide to answer the following:
88
Net Change in
Output C = 300+0.8Y Investment AE Firms will
Exports Inventories
Net Exports
Total
Production
Inventories do not change…
Planned Actual
Inventories
20
= Inventories
20 Total
Production =
100
Production
100
Total
Production =
Production 100
100